• Admin

Amen (2002)

II. Dünya Savaşı esnasında Yahudilerin çektikleri sıkıntıları konu alan filmde, bir Alman SS subayının (Kurt Gerstein) gördükleri karşısında vicdanının sesine kulak vermesi ve yetkisi dahilindeki her şeyi yaparak, Yahudilerin maruz kaldıkları olumsuz sonuçları en aza indirmeye çalışması anlatılmaktadır.


Tüm bunlar yaşanırken, Subay Gerstein'ın çabaları, Vatikan'ın Berlin Büyükelçiliğinde görevli bir diplomatın (ki filmin ilerleyen sahnelerinde bu kişinin ailesinin Vatikan'da müstesna bir yere sahip olduğu görülecektir, hatta Para ile akrabalık bağları dahi bulunmaktadır, filmdeki ismi Riccardo Fontana) dikkatini çeker.


Gernstein ve Fontana, Papa'nın Hristiyan alemi üzerindeki etkisini kullanması ve konuyu kamuoyunun dikkatine getirmesi için ellerinden geleni yaparlar; fakat heyhat! Tüm bunlara karşın, diplomasi ve Vatikan'ın diğer devletlerle olan ilişkileri (Almanların saldırısından çekinmeleri gibi) bu açıklamanın bir türlü gelmemesi neticesini verir.


Bunun üzerine Fontana, toplama kamplarına giden bir trene biner ve soluğu bir toplama kampında alır. Kararlı tavrı ve gördükleri bu toplama kampını Fontana için son durak yapacaktır.


Bu arada savaş Almanların aleyhine dönmektedir. Masum ve Almanya'nın gücüne inanan halk halen bir zafer beklemekteyken, durumu yakından bilen yüksek rütbeli subaylar da durumdan kurtulmanın yollarını aramaktadırlar. (Soykırımın izlerinin silinmesi de dahil.)


Gerstein de bir Büyükelçiliğe sığınır ve bildiklerini anlatan bir rapor yazar. Sığındığı Büyükelçilik de Gerstein için son durak olacaktır.


Yahudilerin maruz kaldıkları sıkıntıları anlatan bu film de gayet başarılı olup 2 saatlik uzun süresine rağmen sıkılmadan izlenebilmektedir.


Türkçe altyazılı.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör