• Admin

Husbands and Wives (1992)

New York, Manhattan'da oturan orta-üst sınıftan Jack (Sydney Pollack) ve Sally (Judy Davis)'nin boşanacakları haberi, en iyi arkadaşları olan Gabe (Woody Allen) ve Judy (Mia Farrow) için beklemedikleri bir şok olur. Bu ayrılık kararına şiddetle karşı çıkmalarına rağmen kendi ilişkileri de o kadar iyi gitmemektedir. Çiftler kendi ilişkilerini gözden geçirirlerken bu arada başkaları ile flört ilişkilerine başlarlar.


Kocalar ve Karıları[/b:08491a226c] 1992 ABD yapımı romantik dramatik filmdir. Özgün adı "Husbands and Wives" olan film 23 Haziran 1993'te Türkiye'de sinemalarda gösterime girmiş, ertesi yıl da SİYAD tarafından "Yılın en iyi 10 yabancı filmi" arasında seçilerek bir toplu gösterimle tekrar seyirciye sunulmuştu[1].


Woody Allen'ın senaryosunu yazdığı, yönettiği ve başrolünü oynadığı filmin diğer önemli rollerinde Mia Farrow, Judy Davis, Sydney Pollack, Juliette Lewis ve Liam Neeson oynamışlardır. Adeta bir belgesel havasında çekilmiş bu filmde Woody Allen evlilik kurumu, kadın erkek ilişkileri, aşk, bağlılık gibi kavramları sorgular. Bir çözüm önermese de görüşlerini ve endişelerini fazlası ile gerçekçi bir şekilde ortaya koyar.


En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo dallarında Oscar'a aday gösterilen film Woody Allen'a BAFTA En İyi Orijinal Senaryo Ödülü'nü getirdi. Tıpkı Türkiye'de olduğu gibi ABD'de de birçok kentin "sinema yazarları dernekleri" nin ödüllerini kazandı.


IMDB INFO


Türkçe altyazılı.
6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör